MŮJ DŮM - MŮJ HRAD, MŮJ SUD - MŮJ KVAS

Každý kvas je jedinečné a specifické unikum. Obsahuje v sobě kvalitu a druh ovoce, je v něm otisknuta i péče a vztah jeho majitele. Jinak voní a chutná jablečná pálenka z goldenů a jinak z koženáčů. Jinak teče (termín pro určení množství) slivovice ze švestek v sudu opečovávaných a důkladně vybíraných, anebo do něj naházených tak, jak napadaly do plachty, rozdíl tu může být klidně i pět litrů na sto litrů kvasu, nemluvě o kvalitě konečného výrobku.

Pokud bychom takové rozdíly nezohlednili a pálili kvasy společně, potom bychom všechno zprůměrovali a postavili do jedné lajny v jednotné uniformě. Krásně to vystihuje germanismus „gleichšaltovat“, při kterém se ti znalí němčiny asi otřesou jako po štamprli ohavné kořalky s nechutným ocasem.

Nadále tedy platí, že každý kvas budeme pálit zvlášť, a to třeba i po padesáti litrech, jako jsme to dělali doposud.

17. 12. 2023

NOBLESNÍ SPOLEČNOST

U okna s výhledem na historickou část Prahy je zatím „pracovně“ zařazeno několik lahví našich likérů, které čekají na svoje karafy, aby tak rozšířily rozsáhlou sbírku. Tu vlastní jedna sběratelka, která po ochutnávacím kolečku, jak je u nás tradicí, nedala jinak, než že si musí odvézt několik vzorků, a taky si nakonec prosadila svou.

A protože jsme my Češi formováni pohádkami s dobrým koncem a ještě často i s poučením, přidám, jak by se tento příběh mohl třeba dál vyvíjet.

Po obloze prošlo několik úplňků, možná i několik podzimů se vystřídalo a stalo se, že naší sběratelce osud přiřkl místo pobytu značně vzdálené od pražských domů. Náhle bydlí obklopena přírodou, možná i na krásném zámku, a zjišťuje, jak krásné a jednoduché je vyrábět si likéry vlastní. A protože je vyrábí s láskou a daří se jí, zakrátko se věhlas jejích likérů rozšíří po celé české zemi…

28. 10. 2023

Zahájení sezóny 2023 - 2024

Vážení zájemci o vypálení ovoce, první roztopení kotlů v naší pálenici provedeme letos 9. října 2023, tímto datem pokládáme tedy sezónu za zahájenou.

Objednávky k pálení přijímáme už nyní obvyklými kontaktními kanály, poslední týden v září a první týden v říjnu doporučujeme volit ale především mail nebo aplikace WhatsApp či Telegram.

Ceník zůstává stejný jako v minulé sezóně, ale pouze do konce roku. Od ledna 2024 se očekává navýšení spotřební daně z lihu, toto navýšení budeme muset do ceny pálení zahrnout a ceník v této části upravit.

Pokud budete patřit k našim novým zákazníkům a s přípravou kvasu a výrobou pálenky nemáte ještě valných zkušeností, doporučuji domluvit se s námi na termínu a přijet na krátkou konzultaci, případně si správný postup prokonzultovat alespoň telefonicky. Seminář pro začátečníky tentokrát nepřipravujeme, v srpnu již dva spontánně proběhly.

15.08.2023

Vyhodnocení sezóny 2022 / 2023

Každá sezóna je jiná, ani tahle nebyla výjimkou. Tak například:

1. Naší pálenicí proteklo tolik pálenky, jako za dvě předcházející sezóny dohromady. Můžou za to plné stromy ovoce, tedy mimořádná úroda, a potom taky pořád víc těch, kterým stojí za to si pro dobrou pálenku naložit svoje vlastní sudy.

2. Skladba ovoce se zase trochu lišila od minulých roků. Švestky zůstaly v čele, ty z prvního místa jen tak něco nedostane. O něco víc zase posílila jablka, taky hrušky mají každoročně stoupající tendenci, sedm procent při jejich pověsti problémového ovoce je pěkný výsledek. Aplaus si ale tentokrát zaslouží třešně spolu s višněmi, mají neuvěřitelných pět procent. Aplaus tedy spíš pro ty, kteří je trhali!

3. Jako vždycky se objevilo i několik sudů plných octa. Jestli si dobře pamatuji, překvapivě to minulo hrušky, ale zato čtyřikrát se vylévaly švestky. Bylo to vůbec poprvé za dobu, kdy pálíme, švestky normálně drží, pálíme dost často roční a někdy i dvouleté kvasy. Pozitivní pro majitele kvasů na té nepříjemnosti bylo alespoň to, že se nám skoro u všeho podařilo zjistit příčinu.

16.03.2023

TERRA INCOGNITA

Většinou to proběhne takhle: Přijde k nám člověk, který by rád přeměnil svoje nadbytečné ovoce podléhající rychlé zkáze v pálenku, která se časem naopak zhodnocuje, a ptá se, jak na to. V podstatě tabula rasa v oblasti výroby kořalky.

My mu v několika minutách a větách vysvětlíme postup a on s náhlým poznáním, že to nic není, vykřikne Heuréka a utíká si opatřit sudy na kvas a lahve na hotovou pálenku. Často se ještě i doptává, jestli je to všechno opravdu tak jednoduché, nemůže uvěřit, že ta „země neznámá“, do které se tak dlouho bál vstoupit, je vlastně všeho tajemna a složitostí zcela prosta. A už ví, že formulace starých kartografů „zde jsou lvi“, případně „zde jsou draci“ už pro něj neplatí. On už sem vstoupil, vyzná se tu a nezabloudí.

09.12.2022

PROČ NEURÁŽET STROMY

Ne, není to překlep, o porážení stromů psát nechci.

Smutný a podivný je pohled na některé zahrady. Plné jabloně i hrušně, ze kterých ovoce postupně
padá na zem bez využití.  „Mně to připadá, že ty stromy tím urážíme, když ovoce z nich nesklidíme“,
říkala nedávno jedna zákaznice naší pálenice. Mimochodem – velmi moudrá paní, a to jak svým
rozhledem, tak už i věkem. Od jiného jsem zase slyšel, že se snaží využít úplně všechno, protože je mu
potom takových stromů, které zasadil, líto.  „Ovoce na nich vyrostlo pro nás a my bychom ho nechali
shnít“.

To bylo tedy takové malé vybočení z řady obecně nadšeně přijímané letošní mimořádné úrody.

11.11.2022

OBJEDNÁVAT VČAS A BÝT TAK V KLIDU

Máme uzavřené září a výsledky nám předpovídají hodně nabitou sezónu. Těší nás, že stabilně roste
počet těch, kteří si sami připravují kvas, aby tak měli jistotu pálenky jenom z vlastního ovoce.

Pokud patříte také mezi ně a chcete pálení dotáhnout bez zbytečné nervozity až do konce,
NENECHÁVEJTE OBJEDNÁVÁNÍ AŽ NA POSLEDNÍ CHVÍLI, objednejte se v předstihu. Klidně hned po
naložení. Pálenice má nějakou technologickou kapacitu, přes kterou vlak nejede.

Jestli si nebudete s termínem jistí, zavolejte a podle druhu ovoce, data naložení a teploty při kvašení
určíme společně vhodný termín. Pálení si pak budete moct užít kompletně v klidu.

06.10.2022

ZAČÍNÁME PÁLIT OD 10. ZÁŘÍ 2022

Sudy už se k nám valí, už slyšíme jejich hlomoz (The Rolling Barrels), nezbývá tedy spustit pálení dřív
než jindy. Může za to slušná úroda třešní a letních jablek a prozíravý přístup pěstitelů. Je to správné
uvažování, jak sudy využít, v klidu se stihnou naložit ještě jednou podzimním ovocem a je vystaráno.
Pálení zahajujeme tedy v sobotu 10. září 2022, bude prozatím probíhat především o víkendech a je
třeba se vždy objednat předem.

Telefonická objednávka:
Ve všední dny prosíme až po 16. hodině.

Objednávka mailem:
Uveďte druh ovoce, přibližné množství a preferované termíny, do druhého dne se vám ozveme.
Nezapomeňte s sebou přinést občanský průkaz a nádoby na pálenku.

Pálení zdar!

17.8.2022

Pozvánka na seminář 2022

Sezóna se blíží a náš tradiční seminář pro začátečníky v pálení kořalky je naplánovaný na termín,
kdy je už ten správný čas se dozvědět, co všechno je třeba pro vlastní dobrou pálenku udělat.
Jestli bude i nějaké zralé vhodné ovoce, ukážeme si, jak rychlá a jednoduchá je příprava kvasu – suroviny pro pálení.

V programu je prohlídka pálenice s výkladem procesu pálení a taky budeme ochutnávat, aby měl každý inspiraci, co tento rok nejlépe naložit.

Naše semináře nejsou ovšem určené jen začátečníkům, pro vzájemnou výměnu zkušeností rádi přivítáme i ty zkušenější. Minulé ročníky jsou zdokumentované ve fotogalerii.

Termín:                   10. září 2022, od 14:00 do cca 16:00 hodin
Místo:                      Pálenice u Vastlů
Přihlášky:                mailem na naši adresu jsme@paleniceuvastlu.cz, nezapomeňte napsat, kolik vás přijede
Počet účastníků:     cca 10, koná se za každého počasí a za účast platíte jen svým časem

10.7.2022

Sezóna plná rozdílností

Zatímco se někde urodilo ovoce tolik, že nebylo pomalu už do čeho nakládat, v našem regionu se shánělo horko těžko a ještě potom s bídou vystačilo sotva na jeden malý sud. To se taky potom při pálení hlídala každá kapička, v demižonu nesmělo zůstat vůbec nic.

Úplně jinak na tom byla skupinka ze středních Čech, které jsme vypálili bez dvou litrů hektolitr slivovice!!! Ti na nějakou kapku koukat nemuseli.

Ovšem nevěšme hlavy, letošní sezóna má u nás zatím slušně našlápnuto. O sudy je tedy třeba se postarat dřív, než budou vyprodané.

29.5.2022

Nile Whiskey Distillery

Že se dá pálit ze všeho, na všemožném zařízení a všude, se přesvědčil náš známý při putování Afrikou. Na cestě po Nilu narazil v Súdánu na místní pálenici, kde právě vyráběli dobrotu z datlí a guave (kvajáva).

Děkujeme známému za zaslané fotky a na oplátku uvádíme jeho celý návrh na titulek článku:
Nile Whiskey Distillery jest pro dobrodruhy, Vastl Liquors Manufacture pro labužníky.

24.3.2022

Vyhodnocení sezóny 2021/2022

Právě ukončená sezóna nám začala už v polovině září, tedy o měsíc dřív než před rokem. Vyslyšeli jsme tak přání majitelů brzkých kvasů z třešní, višní, rybízu a špendlíků. Právě poslední jmenované ovoce se stalo tak trochu skokanem roku, když se z loňské nuly dostalo na 6% z celkové výroby pálenky.

Podíl slivovice 38 % je sice výrazně nižší než vloni, ale přesto o hodně převyšuje naprostou neúrodu švestek, která naši oblast letos postihla. Zachránily to především kvasy dovezené ze středních Čech a z podobných dálek, kde švestky nejenom narostly, ale i pěkně uzrály. Bez nich by byla slivovice někde na 18 %.

Jednoznačným vítězem byla letos  ale jablka. Jablkovice začíná být stále oblíbenější, a to nejenom pro snadnější dostupnost ovoce. Překvapuje nás množství lidí, kteří jí dávají přednost před slivovicí pro její menší aromatičnost a prý i jemnější chuť. Taky stoupá počet těch, kteří si z ní připravují domácí likéry. Naše osvěta tak nese ovoce, v tomto případě vlastně ovocné likéry.

23.2.2022

Na dovolenou s pálenkou v kufru

Dostali jsme před týdnem fotku z Thajska. Až tam se dostala hruškovice vypálená v naší pálenici. Majitelé hruškovice si ji tam vzali, jak říkali „na vypálení červa“, a jak je z fotky patrné, dovolená nejspíš proběhla bez rušivých okamžiků

Vždyť je to taky ověřené, nespočet cestovatelů od nepříjemností ochránil právě kalíšek ovocné pálenky požitý ve správný čas. U moře stejně jako na horách.  

Neplatí žádná povinnost vypít všechno, co se vezme s sebou. Když nejsou problémy, není ostuda přivézt pálenku zpátky. Ale je dobré ji mít při cestách do ciziny vždycky s sebou přibalenou. Jako medicínu v placatici. A v množství odpovídajícím délce dovolené.

20.1.2022

PF 2022

Radost pana učitele

Vloni v lavici mezi učni, potom vzápětí tovaryšem a letos už se představuje mistrovským dílem. Krásný pokrok jednoho z našich asi nejpozornějších posluchačů loňských seminářů.

Ze dvou soudků, každý po 40 litrech kvasu, se vypálilo 9 litrů prvotřídní pálenky. Výborný výsledek v tomto roce, ve kterém chybělo ovoci častější pohlazení slunce a výtěžnost je tak jenom na 70 % roku předcházejícího.

Ano, ano, místo experimentování se zaručenými radami z okolí se určitě vyplatí zajít na odborný seminář, který v příštím roce zase budeme pořádat, jak už jsme ostatně vůči tradici povinni.

12.12.2021

Jó, loni to bylo švestek!

Letos si můžou švestkový kvas hýčkat jen šťastlivci, zatímco loni se nakládalo do všeho, co bylo po ruce, jak je vidět z přiložené fotografie. Fotka je ale letošní, většina švestek, které letos pálíme, byla naložená vloni, nebo dokonce i předloni a pro tu velkou úrodu se nestihly tenkrát vypálit.

Popelnici rozhodně jako inspiraci nedoporučuji, určitě se nebude jednat o plast určený pro potravinářské účely. Protože měl ale tento zákazník i kvas v řádných barelech, jeho přání jsme splnili a kvas z popelnice (alespoň že byla nová) jsme vypálili jako první várku. Následná druhá várka už aparaturu všeho nežádoucího, kdyby tam něco takového bylo, zbavila a připravila pro dalšího zákazníka.

Výsledek pálení? Z obou várek vytekla vynikající slivovice.

22.11.2021

Malá aktivita = velký úspěch

Ano, je to tak. Hned vysvětlím. Vlastní aktivitu na výrobu kvasu je třeba načasovat jen na sběr ovoce: vrhnout se na něj, nasbírat, naložit a konec!!! Nohy na stůl, kanapíčko, telka a podobně. Vy už máte odpracováno, teď je řada na kvasinkách, ať se činí.
A ony pracovat umějí a rády to předvedou, pokud jim někdo příliš aktivní nehází klacky pod nohy. A to tak, že chodí kvas pravidelně kontrolovat, měřit, promíchávat… V dobré víře, že činí dobře, ale opak bývá pravdou. Dodaný kyslík a octové bakterie, to jsou právě ty vrhané klacky.

Jak si kdo naloží, to se mu navaří (v našem případě vypálí). A někdy i vyleje rovnou do jímky. Řečeno s tetou Kateřinou: „Komu není rady, tomu není pomoci“. Nejspíš by ale ještě doplnila: „Kdo chce kam, pomozme mu tam“.

Že se u nás už pálí, ukazuje i klikatá cesta letadla, které nad naší pálenicí zrovna prolétávalo.

05.10.2021

Vážení příznivci pálení,

oznamujeme Vám,  že letošní sezónu odstartujeme 17. září 2021.

Nejdříve přijdou na řadu kvasy z třešní, potom letní jablka a postupně se začnou přidávat i další účastníci letošního pálení, zástupci ostatních ovocných druhů. Mezi těmi všemi nabušenými mladíky se objeví i několik veteránů, švestkových kvasů z loňského roku. A to budou teprve výkony! Takový rok vyzrálý kvas dokáže vzbudit spokojenost všech členů realizačního týmu, potlesk přihlížejících a radostné pomlaskávání ochutnávajících.

Ještě doplníme, že všechny nutné podmínky k zahájení už jsou splněné. Zařízení prošlo předstartovním servisem renomované firmy z Brna a minuty k zapálení ohňů pod kotli mohou být odpočítávány.

10.08.2021

I třešně patří do sudu

Stejně, jako jsem minulý rok psal, že není třeba se bát letních jablek, platí to i o třešních. I když patří mezi naše ovoce, které je nejvíce náchylné k hnilobě a nejrychleji se kazí. Co tedy udělat pro to, abychom ho v destilované podobě zachovali třeba i pro další generace?
Do sudu natrhejte třešně najednou, nepřidávejte je tam ve více dnech. Švestky to snesou, třešně ne. Musí být bez šťopek a každý máme asi zkušenost, že takové třešně, pokud je ponecháme v košíku do druhého dne, už nějakou tu hnilobu chytí. Aby se kvasný proces rozeběhl co nejrychleji, trochu je v sudu potlučte, aby pustily šťávu, přidejte kvasinky a sud vzduchotěsně uzavřete. Víko musí být samozřejmě provrtané a opatřené kvasnou zátkou, jinak sud bouchne a můžete malovat. Kde a při jaké teplotě nechat kvasit, najdete na našich stránkách na jiném místě, nebo zavolejte.
Kvasinky vám můžeme prodat (40,- Kč / 100 litrů kvasu), začátečníkům i půjčit upravený sud. Tak do toho!

13.07.2021

Deset nových absolventů našich seminářů

Pro rok 2021 jsme naplánovali jen jeden odborný seminář, tomu odpovídala i účast. Bylo plno (fotky ze semináře najdete v naší fotogalerii). Program byl obdobný jako u seminářů loňských, zachována zůstala i témata závěrečných zkoušek: Zájem o problematiku pálení, aktivní vstupy do diskuse a minimální zdrženlivost při ochutnávce vzorků. Bylo pro nás příjemným zjištěním, že všichni skončili s vyznamenáním.

Každý seminář má ale nějakou svoji osobitost, která jej odlišuje od ostatních. Na letošním se o ni postaraly dva neplánované odborné vstupy. Jeden ze strany nadšeného chemika s odpovídajícím  VŠ vzděláním, který průběžně rozšiřoval naše znalosti o teoretické části související s procesem kvašení. Druhý, stejně neformální vstup, byl zaměřený na staré původní odrůdy ovoce a jejich výhody oproti těm v současnosti nejvíce rozšířeným. Nebylo žádným překvapením, že oba vstupy byly sledované s velkou pozorností.

Důležité je myslet i na šíření myšlenky pálení do budoucna, nejlepší cestou k tomu je nepřerušená kontinuita v rodině. Že se podařilo naplnit i tento cíl našeho semináře, dokazuje účast zatím nejmladší účastnice, které bylo 10 měsíců. 

23.06.2021

Pozvánka na seminář (nejen) pro začátečníky

Vloni jsme pro ty, kteří chtějí začít s pálením, uspořádali dvě instruktážní setkání. Myšlenka se velmi ujala a nás ještě vedle slivovice v žaludku hřeje krásný pocit, že je opět o několik lidí víc, kteří už vědí, jak na ušlechtilé zpracování ovoce. Jenom ten výstižný název se neujal a byl nahrazen běžným seminářem. Tomu je zbytečné se bránit, jazykový vývoj má svoje vlastní pravidla, odteď už budeme tedy připravovat jenom semináře.

Protože si myslíme, že po loňsku vás bez „výučního listu“ už možná ani tolik není, připravili jsme letos jen jeden termín. V případě většího zájmu se ale nějaké rezervy na další seminář ještě určitě najdou.

Termín: 12. června 2021, od 14:00 do cca 16:00 hodin
Místo: Pálenice u Vastlů
Program: jak to udělat, abychom měli vlastní dobrou pálenku
Přihlášky: mailem na naši adresu jsme@paleniceuvastlu.cz, nezapomeňte napsat, kolik vás přijede
Počet účastníků: maximálně 15, koná se za každého počasí a za účast platíte jen svým časem

Seminář je už obsazen, v případě zájmu o poskytnutí odborných informací nás prosím kontaktujte, pokusíme se najít jiné řešení. Děkujeme za pochopení.

21.04.2021

Nejen pro ty, kteří mají rádi grafy

Nevím, jak vy, ale já už se vždycky nemůžu dočkat, až nějaké hodnocené období skončí, abych si ho mohl shrnout a dát do grafů a mít tak přehled. A to přehled nejen o době minulé, ony ty grafy totiž taky často ukazují na to, co přijde, v našem případě, co můžeme čekat příští sezónu.

Tak například graf č. 1. Ten poměrově ukazuje, kdy se u nás nejvíc pálilo. A upozorňuje všechny, kterým je společné, že nemají rádi pohled na prázdné láhve, že v měsících listopad a prosinec je na pálení tlačenice, a je proto třeba termín objednávat hodně předem.

Na grafu č. 2 je zase vidět, jak byla ze strany pěstitelů velmi prozíravě využita mimořádná úroda švestek. Několik dalších let bude mít graf nejspíš úplně jinou podobu, švestek se tolik neurodí a vyhrají ti, kdo se zaměří na jiné druhy ovoce.

V této souvislosti od nás zaznívá důležitá výzva: Jestli se obáváte jít do jablek, hrušek nebo třešní, či si o těchto pálenkách myslíte své (a nic lichotivého), domluvte se s námi na termínu návštěvy. Řekneme si, jak na to, optimálně se i něco ochutná a budete mít tak dost podkladů pro kvalifikované rozhodnutí.

6.03.2021

Vypalte mi ty švestky i s peckama!

Poslední dobou se tohle přání opakuje nějak častěji. Odmítám ho a kvas necháváme vždycky nejdřív protéct odpeckovávačkou. Zásadní je pro nás zdravotní argument: Kdyby pecky prošly kotlem, budeme do láhví stáčet slivovici (nebo meruňkovici, třešňovici a další pálenky z peckovin) plnou kyanidů, karcinogenního ethylkarbamátu a dalších prevítů, které nemají v kořalce co dělat. Trochu přeháním, ale že to bude silně nad normu, je fakt. Parafrázuji vyjádření v jedné odborné publikaci: „Pravidelné pití malých dávek takové slivovice vás sice možná zachrání před čekárnou kardiologie, ale může nasměrovat k čekárně onkologie.“


Neodbytným zákazníkům doporučujeme, ať si najdou někoho, kdo jim to vypálí někde v garáži. A k těm jedům budou mít ještě i silnou dávku adrenalinu, při přistižení hrozí opravdu vysoká pokuta.

Tak tedy ještě jednou. Švestky i s peckami pálit nebudeme. Ne a ne a stokrát ne. I kdybyste se rozkrájeli, čerta na hlavu postavili a ještě mu k tomu kozu osedlali!

10.02.2021

Co s tím octem?

Copak o to, ocet sám o sobě špatný není, například na tlačenku s cibulí, ale „vocať, pocať“, do kvasu mi octe nelez! Ty mrchy octové bakterie totiž likvidují alkohol (oxidace na kyselinu octovou) a ještě k tomu spotřebovávají cukr!!! Tolik asi moje osobní vyjádření k této nepříjemnosti, kvůli které se u násjen v roce 2020 vylily stovky litrů kvasu. Co tedy s tím? Samozřejmě pokud není vaším prioritním záměrem příprava potravy pro octomilky. 🙂

Pravidlo č. 1: Kvas uzavřete vzduchotěsně a CO 2 vyráběný kvasinkami vyvádějte provrtaným víkem a nechte probublávat hadičkou přes vodu. Během kvašení neotvírejte, nekontrolujte, natož abyste s tím míchali. To zajišťuje probublávající kysličník uhličitý. Ten, jak se potom hromadí pod víkem, je spolehlivou ochranou i před octovými bakteriemi. K vašemu klidu potom bohatě postačuje vidět a slyšet to bublání. Kdo to ještě nikdy nezažil, věřte, že to zklidňuje spolehlivě, a to ve všech ohledech.

Pravidlo č. 2: Zapomeňte na „deku“ a všechno, co se kolem ní povídá. Tahle generacemi předávaná zkušenost se zdaleka nehodí pro většinu ovoce a hlavně byla dobrá v době, kdy se ovoce nechávalo kvasit v kádích a sudech a zakrývalo se všelijak různě, třeba houněmi. Dnes už máme kvalitní vzduchotěsné nádoby, a když chceme být při kvašení v pohodě, řídíme se pravidlem číslo 1.

8.1.2021

pf2021_2

O radosti a zklamáních

Začali jsme pálit před měsícem a půl a odhaduji, že máme zatím kolem 95% spokojených zákazníků. Přivezou pěkný kvas a odvezou si voňavou pálenku. Popovídáme, ochutnáme, případně si i něco málo řekneme, jak to ještě pro příští rok vylepšit, pokud je co. Tohle dělá naši práci hezkou.

Horší bylo sledovat zklamání těch, kterým jsme kvas odmítli přijmout, případně jsme ho společně rovnou vylili do jímky, aby tu nepříjemnost už měli rychle za sebou. Příčina byla vždycky stejná, kvas zoctovatěl. Když se tohle stane, nemá už smysl se pokoušet s tím něco dělat. Sice jsou nějaké možnosti, ale vždycky s nevalným výsledkem, to už je potom lepší si někde sehnat lavorovici.

O příčinách zoctovatění a předcházení této nepříjemnosti zase příště, teď raději k fotkám a radosti z výsledků pálení: Majitelé toho historického        zeleného demižonu pálili poprvé a výsledek byl stejně excelentní jako jejich nádherný demižon. Počet naplněných lahví na druhé fotce překvapil nás všechny, tolik jsme nečekali. Pán měl ale výborný kvas a krásně to teklo a nakonec se ani nezdálo, že by nevěděl, jak s tím množstvím naložit.

Malá upoutávka k příštímu tématu: Kdo sudy průběžně otevírá, kvas promíchává a kontroluje, má k octu sakra blízko!

24.11.2020

O likérech nejen pro ženy

Jestli se letos zadařilo a pálenky je dost, doporučujeme zkusit ovocné likéry. Má to svoje přednosti:
1. Zachováte se přesně podle pravidel genderové korektnosti. Kořalka je pro většinu žen moc silná, likéry jsou v pořádku. Bude se tak jednat o určitou formu pozornosti pánů vůči partnerkám a v častých případech i o vyrovnání za pomoc při sběru ovoce a obecně toleranci.
2. Běžné likéry „z obchodu“ se vyrábějí z průmyslového lihu, který je z likéru i cítit. Ten váš bude vonět jen po ovoci.
3. Macerace  je velmi šetrný způsob zachování vitamínů, vůně, chuti i barvy ovoce.
4. Až se sejde společnost na koštování pálenky, vyndáte ještě vlastní likéry a program bude mnohostrannější a opět genderově spravedlivější.
V případě nejistoty nebo doplňujících dotazů pište na náš e-mail, rádi odpovíme. Nebojte se nových věcí a dobrou chuť!

Na výrobu likéru nabízíme jednoduchý recept převzatý ze staré kuchařky a u nás už na nejméně 50 vyrobených litrech likérů odzkoušený:
Do sklenice od okurek (3,5 litru) nasypat 1,5 litru ovoce (višně, rybíz, rakytník, ostružiny apod.), 0,5 kg cukru a zalít pálenkou (nejlépe z Pálenice u Vastlů) naředěnou vodou přibližně v poměru 1:1, aby byla sklenice zaplněná. Přidat případně ještě něco na ochucení, jako hřebíček, skořici, jádra meruněk… – Ale nepřehánět to s množstvím! Uzavřít fólií a postavit na okno, kam svítí slunce. Po 6 až 8 týdnech je hotovo. Můžete buď rovnou plnit láhve, nebo ještě zkusit dochucovat odvary z bylinek, to už je na každém.

8.1.2021

Jak si udělat ještě větší radost

Když už je vypáleno a výsledek lahodí chuti, proč si ještě neznásobit radost a nepřelít kořalku do hezké láhve? Tyhle jsme například pořídili při naší návštěvě jižní Moravy a podle jejich charakteru jsme jim přisoudili i odpovídající náplň. V té hranaté s jemnými rysy jsme už při koupi viděli zářivě hnědý odstín naší hruškovice z dubového soudku a při naplnění jsme mohli jen pokývat hlavou, že jsme se nemýlili. Do robustní hranaté mohla přijít jenom čirá hruškovice nebo slivovice, ale protože hrušku už zastoupenou máme, vyjímá se tam nakonec slivovice. Volba je to určitě správná, teď už si tam nic jiného představit neumíme. U zajímavé litrové placatice jsme se ani moc nerozmýšleli, ta je v našem vidění určená pro jablkovici.

Připojujeme fotku, jak se hezky vyjímají na historické skříňce a položili jsme k nim několik připomínek podzimu jako období, které je pro všechny obdivovatele pálenky tím nejdůležitějším. Opřená kniha tam není samoúčelně, je mementem, že dobrá kořalka nespadne z nebe. Když ji chceme, musíme se o ni zasloužit.

18.10.2020

Už to jede a všechny smysly si užívají

Pod kotli se topí, kontrolní lihoměry se pohupují a seznamují se jako první se slivovicí, která teče do přistaveného demižonu. Krásný pohled, vůně i zvuk praskajícího dřeva, zrak, čich a sluch si užívají. Ještě naředit na padesátku a spokojená bude i chuť. Plnou láhev nejde nepohladit, zkrátka nepřijde ani hmat.

Šestý smysl je jiný, ostražitý. Kdo ví, jaký bude příští rok, je třeba myslet na budoucnost a ještě něco naložit.

13.10.2020

Slib splněn, jablka jsou nadrcena!

Bylo to ale těsné, demonstrace drcení ovoce se podařila až při posledním pořádaném semináři. Sešlo se nás deset, s ohledem na covidovou situaci optimální počet. Welcome drink při vstupu do pálenice byl pro všechny neřidiče a dospělé právě jako prevence proti viru téměř povinností. Protože bylo na výběr ze tří druhů pálenek, nakonec si každý tu svou našel a dezinfekci provedl. Jak je i z některých záběrů při venkovní ukázce patrné, bezděky se dodržovaly i rozestupy. Z toho všeho vyplývá, že pálenice je v dnešním nevyzpytatelném světě zcela srozumitelné a bezpečné místo, navíc s bezesporu předvídatelným výsledkem.

Souhrnně k fotkám:
Sešla se zase vynikající skupina, převážně majitelé zahrad, kteří nikdy nepálili, chtějí ovoce nějak zužitkovat a přijeli se poradit. Nejstaršímu bylo kolem sedmdesátky a nejmladší účastnici asi tak o 63 roků míň. Její foto s ohledem na věk nezveřejňujeme, ale byla skvělá.
Na fotkách je zachycený odborný výklad v pálenici, drcení ovoce v drtičce od firmy Hradecký z Pacova s pohonem na ruční vrtačku a následná a neodmyslitelná diskuse s koštem dalších možných inspirací.

Na závěr nepostradatelný happy end: Naplněný sud dostal večer kvasinky a druhý den začal bublat!

28.9.2020

Začínáme pálit od 3. října

Pálení zahajujeme v sobotu 3. října 2020, je třeba se vždy objednat předem.

Telefonická objednávka:
Na našem telefonním čísle 606 505 095, ve všední dny po 16. hodině.

Objednávka mailem:
Uveďte druh ovoce, přibližné množství a preferované termíny, do druhého dne se vám ozveme.

Pálení bude prozatím probíhat především o víkendech. Celého procesu se můžete zúčastnit, tedy přivézt kvas a na místě si počkat na hotovou pálenku. Nebo můžete kvas jen zanechat a v dohodnutou hodinu a den si výsledek pálení vyzvednout.

Nezapomeňte s sebou vždy přivézt:

  • občanský průkaz
  • nádoby na pálenku

Těšíme se na Vás.

20.9.2020

To je jízda!
Tyhle sudy to tedy pořádně rozjely, kvas v nich se nejspíš utrhl ze řetězu. Ale když je dokonale zralé ovoce, teplota kolem 18 stupňů a pořádně nakvašené a natěšené kvasinky, nemohlo to ani dopadnout jinak. 😁

  7.9.2020

První seminář se vydařil

Už začátek byl optimální, všichni se sešli téměř v jednu chvíli a na nikoho se nemuselo čekat. Povedlo se i složení účastníků, přijeli převážně začátečníci s podobnou úrovní znalostí, takže při výkladu se nikdo nenudil a nemusel být napomínaný pro vyrušování, stejně tak nebyl nikdo, kdo by vyloženě nestíhal.
Podle programu bylo prvním bodem seznámení s pálenicí a procesem pálení. Všichni se dozvěděli, jak zásadní pro kvalitu pálenky je dobrý kvas, zcela přirozeně se tak přešlo k jeho přípravě, jako k hlavnímu tématu instruktážního setkání. Příprava kvasu byla probrána krok po kroku i s názornými ukázkami, díky častým dotazům účastníků došlo i k opakování a tím i upevnění získaných znalostí.

Úroveň znalostí byla následně prověřena při závěrečné diskusi. Kdyby se k ní přichomýtl nestranný pozorovatel, musel by nabýt dojmu, že se jedná zcela určitě o setkání zkušených provozovatelů pálenic.

Jenom ten sud jablek nebo hrušek se nepodařilo nadrtit, tak snad až v dalších termínech. Teď se sešli jen majitelé švestek a špendlíků, čas jablek a hrušek přijde právě až na konci září.

31.8.2020

Vyhlašujeme švestkovou pohotovost!

Nejedná se o žádnou připomínku Války o bavorské dědictví z let 1778 – 1779, nazývanou též „švestková válka“, ale o reakci na úrodu švestek, jaká se nyní rýsuje a jaká tady už zase několik let nejspíš nebude. Je třeba rozhodné akce a ve správnou chvíli se vydat na zteč švestkových stromů.
Pokouším se na to nahlížet z pozice slavného účastníka výše jmenované bitvy maršála Laudona z komnat veltruského zámku a doporučuji tento postup:

1. Důkladný průzkum terénu za účelem zjištění, kde bude zteč provedena, výběr klíčových cílů.
2. Správné načasování – nezapomeňte, že příliš brzký, nebo naopak opožděný výpad by mohl způsobit těžké ztráty, v poli by zůstalo míň lahví slivovice, než se očekává.
3. Strategická dohoda se spojenci, čím víc se vám jich podaří pro sběr získat, tím jistější bude vaše vítězství.
4. Volba vhodné taktiky, přičemž se doporučuje společný postup soustředěný na jednotlivé cíle, určitě nepodceňujte taktiku rozvinuté plachty, ta je dokonale vyzkoušena a osvědčila se.
5. Nabytá válečná kořist nepatří nikam jinam než do sudů, to dá selský i vojenský rozum!
6. Oslavy vítězství: Neslaví se hned, v tomto případě vyčkejte, až jak váš vojenský úspěch vyhodnotí historie. Čekat nebudete dlouho, necelé dva měsíce po uložení válečné kořisti už to bude jasné.

26.8.2020

Jděte do letních jablek!

Je poměrně smutný pohled na úrodu, která je buď popadaná pod stromy, nebo na hromadách někde v koutě zahrady. S letními jablky je to tak, že se jich už od jara nemůžeme dočkat, a když dozrají, brzy nás omrzí. Něco se sní, nějaká padnou na štrůdl a jen málokde je dokážou beze zbytku zpracovat.

Jednou z málo známých možností jejich zpracování je přitom vypálení na kořalku, na to se hodí náramně. Nepodceňujme je, kvalita i množství pálenky příjemně překvapí. A co taky není marné – zatímco ostatní budou na svoji jablkovici z pozdních jablek čekat až na konec roku, vy si ji budete moci užívat už v říjnu.

Ještě důležité upozornění: Letní jablka brzy dozrávají, vyšší rychlost nabírá i kvas. Je léto a teploty bývají ještě dost vysoké, to kvasinkám svědčí. Proto je lepší je trochu brzdit umístěním sudu do chladnějšího prostředí.

18.6.2020

Pozvánka na instruktážní setkání pro zájemce o přípravu vlastního kvasu

Pro všechny, kdo by se rádi do pálení zapojili, ale na výrobu svého kvasu si ještě úplně netroufnou, jsme připravili 3 instruktážní setkání přímo v naší pálenici. Seznámíme vás s postupem výroby od drcení ovoce po jeho uložení v sudu. Především ale upozorníme na hlavní chyby, které můžou způsobit znehodnocení kvasu.
Jestli bude chtít někdo z účastníků využít tuto schůzku k nadrcení vlastního ovoce do svého sudu, je to vítáno. Stihneme ale vždy jen jeden 50 litrový sud (cca 7 kbelíků jablek nebo hrušek), tedy, kdo se dřív přihlásí, odjede s plným sudem.
Na další témata, jako je výběr vhodného ovoce, seznámení s procesem pálení, jednoduché recepty pro výrobu vlastních ovocných likérů apod. nejspíš taky dojde.

Jak se přihlásit: mailem na naši adresu jsme@paleniceuvastlu.cz,
nezapomeňte napsat, v jakém termínu a kolik vás přijede.

Termíny jsou už zaplněné, přihlašování na seminář je tak ukončené, v případě zájmu o instruktážní setkání nás prosím kontaktujte, pokusíme se najít jiné řešení.
Děkujeme za pochopení

18.6.2020

Vážení milovníci ovocných pálenek,

průběh letošního počasí je pro ovoce příznivý, a je celkem jasné, že se už můžeme začít těšit na letošní pálenku. A co je klíčové, na pálenku z vlastního ovoce.
Jaro bylo většinou při nás, většinu pro nás důležitých stromů nechalo odkvést. Vody v půdě je prozatím dost a nejspíš to tak vydrží až do zrání. Brzy přijdou i teplé dny, co více si pro očekávaný výsledek přát.
Teď ale to podstatné: Kdo chce mít pálenku jen ze svého ovoce, musí si je naložit do sudu a do pálenice přivézt už hotový kvas. Jiné cesty není. Kdo už sud (-y) vlastní, má vystaráno. Kdo nemá, musí je zakoupit, doporučuji ale nenechávat nákup na poslední chvíli, hůř se potom shánějí a není moc na výběr. A jestli jste začátečníci a nevíte, jestli se této užitečné zálibě budete chtít věnovat pravidelně i příští roky, je možné využít naši nabídku a sud si zapůjčit.
Na stránkách pálenice máte podrobně popsaný i celý postup nakládání ovoce, pokud byste ale raději ještě chtěli všechno prokonzultovat, nebo se jen prostě přijít do pálenice podívat, napište nám e-mail a určitě se domluvíme na vhodném termínu.

S přáním, ať se letošní sezóna vydaří,
Milan Vastl

18.6.2020